msvkovare.cz Kroužky pro předškoláky

Kroužky pro předškoláky

V mateřské škole budou od 1. 10. 2021 probíhat kroužky pro předškoláky (děti rok před nástupem povinné školní docházky). Kroužky budou probíhat denně od 12–14 hodin v době, kdy mladší děti odpočívají na „lehárně“.

Od 12–13 hodin děti po obědě odpočívají na lehátkách, poslech pohádky, relaxační hudby apod. Od 13–14 hodin probíhá zvolený kroužek.

KROUŽKY:

V zájmovém kroužku Grafomotoriky je také zařazeno procvičování kreslení v prostoru, na velký formát papíru a na pracovní listy. Program kroužku je následující:

• správný úchop tužky
  • uvolnění ruky a zápěstí
  • tečky
  • klubíčko
  • rovná čára
  • svislá čára
  • šikmá čára
  • vlnovka
  • vrchní oblouk
  • spodní oblouk
  • pila
  • vrchní klička
  • spodní klička

Program zájmového kroužku Šikovné ručičky je následující:

• Slunečnice – temp. barvy, lepení zrníček
  • Drak – stříhání, lepení, skládání, malování temperou
  • Čert a Mikuláš – mačkání krep. papíru, lepení
  • Vánoční hvězda – Lepení barevných korálků – mozaika
  • Vánoční zvoneček- ubrousková technika
  • Vločka – vystřihování, lepení
  • Klaun – práce s vlnou a barvami
  • Škrabošky – dekorování korálky, peřím
  • Pomlázka – práce s přírodninami, pletení vrbových proutků
  • Maminčiny šaty – práce s textilem
  • Draci – práce s roličkami z papíru
  • Sluníčka – práce s moduritem
  • Motýl – skládání a lepení balícího papíru
  • Moje tričko – malování na textil
  • Květinová louka- vystřihování z časopisů, lepení, výroba koláže
  • Pilinové obrázky – práce s pilinami a lepidlem

Program zájmového kroužku Angličtina pro předškoláky – „Hravá angličtina“ je následující:

• ŘÍJEN: seznámení s jazykem, se zeměmi, kde se mluví anglicky, ukázka na mapě, základní číslovky (1-10), barvy
  • LISTOPAD: zvířátka domácí i exotická – přiřazování k barvě, zvířecí pexeso, smyslová hra sluchová urči zvířátko a ukaž správný obrázek
  • PROSINEC: Rodina – táta, máma, sourozenci, babička, děda – píseň „My family“, vánoční pojmy – strom, ozdoby, svíčky, koledy – vánoční píseň. Vybarvi omalovánku podle čísel.
  • LEDEN: oblečení – základní šatstvo, smyslové hry: poznej na obrázku a urči jednotlivé oblečení, barvu, počet. Vybarvuj obrázek podle čísel. Pohybová hra – oblékni se podle anglických slov.
  • ÚNOR: hračky – auto, panenka, míč, medvídek, kolo, kostka. Smyslová hra hmatová. Opakování barev, číslic u hraček, pexeso, píseň.
  • BŘEZEN: moje okolí- věci venku- auta, lidi, děti, houpačky, hračky na zahradě, na písku. Pexeso, barvy, čísla- hry smyslové zvukové, hmatové, zrakové
  • DUBEN: čarodějnické pojmy- čarodějnice, kocour, pavouk, koště, lektvar. Pojmenování věcí na obrázku, poznání barev, počtů.
  • KVĚTEN: luční brouk a hmyz- pexeso, pohybová hra: procvičení pojmů. Opakování rodiny, zvířátek, barev. píseň „My friend“.
  • ČERVEN: různorodé smyslové hry, pexesa, opakování písní, názvy zvířat, barev, čísla, pojmenování rodiny.

Program zájmového kroužku Dramatická výchova pro předškoláky – „Drama-hrátky“ je následující:

• hry na uvolnění a ztráty ostychu: „Pohlazení“, „Medvědí drbání“
  • hry na rozehřátí a komunikaci: „Na Kevina“, „Změna místa“, „Kuba řekl“, „Vymysli, co dál“ – doplňovat každý jednu větu a vytvářet tak náš společný příběh, „Básník“ – zkoušíme veršovat
  • říkadla na uvolnění mimických svalů a procvičení hlasivek: „Byla jedna bedla“, „Draku, draku“ – různá dynamika hlasu, různé tempo
  • hra s dramatickými prvky (napětí,…): „Medvěd“
  • malování při hudbě: maluj, co cítíš (jaké barvy si představuješ?)
  • básně s pohybem i bez pohybu: zkoušíme správný přednes před publikem, pantomima – vyjadřujeme se beze slov
  • improvizace: pohádka „Červená Karkulka“
  • hudební improvizace: pohádka „O Budulínkovi“, maňásci, loutky, pohádka „Budka“
  • dramatizace: nácvik veršované pohádky „ O veliké řepě“
  • příprava a nácvik scénky na vánoční besídku a závěrečné vystoupení na slavnostním pasování školáků
  • HRA V ROLI – nejčastěji používané – různé téma, dle nastalé situace či v návaznosti na tematické bloky z ŠVP

Pohybový kroužek Aktivní školička je vedený kvalifikovanými trenéry z firmy HASPORT. Program se skládá z deseti, nebo osmi lekcí (rozhoduje ředitelka MŠ). Každá lekce je zaměřena na základy nějakého sportu:

• Fotbal
  • Házená
  • Basketbal
  • Softbal
  • Vybíjená
  • Kriket
  • Tenis
  • Nohejbal

Režim lekcí:

• Úvod:  seznámení, jak se děti těšily, pozdrav, rozdělení do dvou skupin
  • Rušná + průpravná část: přirozená pohybová činnost – chůze, běh, poskoky, obraty, protažení, dechová cvičení, honička, nebo pohybová hra.
  • Hlavní část, obratnost:
  1. Skupina – pohyb s míčem, základy míčových sportů… volejbal, fotbal, florbal, basketbal,
  2. Skupina – obratnost, překážková dráha – žebřík, padák, žíněnka, lavičky, kužely, kruhy, lano a jiné překážky k tomu určené
  • Závěr: hodnocení, pochvala, jak se dětem líbilo, zda se těší na příště – kruh  s učitelkou a rozloučení.